''Szlakiem kościołów gotyckich Ziemi Chełmińskiej'' - brązowa ''Szlakiem kościołów gotyckich Ziemi Chełmińskiej'' - srebrna ''Szlakiem kościołów gotyckich Ziemi Chełmińskiej'' - złota



1.      Zarząd Oddziału PTTK w Grudziądzu im. ks. dr ppłk Władysława Łęgi, w celu spopularyzowania walorów krajoznawczych, historycznych i turystycznych Ziemi Chełmińskiej i jej pogranicza, oraz chcąc upowszechnić, znajomość gotyckiej architektury sakralnej Regionu, ustanawia Regionalną Odznakę Krajoznawczą PTTK „SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW GOTYCKICH ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”.

2.      Odznakę zdobywa się na terenie Ziemi Chełmińskiej w jej historycznych granicach oraz pogranicza, podczas wycieczek indywidualnych lub zbiorowych.

3.      Odznakę może zdobywać każdy turysta krajowy lub zagraniczny po ukończeniu 7 roku życia, przy czym decyduje data urodzenia w chwili weryfikacji.

4.      Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. Okres zdobywania kolejnych stopni jest nielimitowany.

5.      Odznaki można zdobywać równolegle wraz z innymi odznakami turystycznymi i krajoznawczymi pod warunkiem prowadzenia odrębnej dokumentacji.

6.      Odznaka posiada cztery stopnie:

·       brązowy,

·       srebrny,

·       złoty,

·       złoty z diamentem.

7.      Odznaka w stopniu złotym i złotym z diamentem może być przyznana także jako odznaka honorowa za znaczące zasługi i osiągnięcia w popularyzacji i ochronie zabytków Ziemi Chełmińskiej.

8.      Dla poszczególnych stopni wymagane jest zwiedzenie następującej liczby obiektów:

Stopień odznaki

Liczba obiektów

Grupa A

Grupa B

Stopień brązowy

2

5

Stopień srebrny

3

10

Stopień złoty

5

20

Stopień złoty z diamentem

50

9.      Obiekty zaliczone na poszczególne stopnie nie mogą się powtarzać. Punktowane są jedynie obiekty znajdujące się w kanonie, stanowiącym załącznik do regulaminu i jego integralną część. Grupę „A” stanowią obiekty o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, zaś grupę „B” pozostałe obiekty.

10. Wpis obiektu winien zawierać, co najmniej następujący opis:

       datę zwiedzenia obiektu,

       nazwę obiektu: kościół, klasztor, kaplica itp., wezwanie,

       nazwę miejscowości w której znajduje się zabytek,

       w przypadku miast, jego dokładny adres (ulica, numer itp.).

11. Zwiedzanie poszczególnych obiektów winno być udokumentowane poprzez pieczątkę z obiektu (biuro parafialne) lub najbliższej instytucji (np. urząd gminy, sołtys, sklep, posterunek policji) wraz z datą lub pieczątkę i podpis przodownika turystyki kwalifikowanej, przewodnika turystycznego, instruktora PTTK obecnego na wycieczce. Honorowane jest także osobiste wykonanie fotografii krajoznawczej, wraz z opisem.

12. Forma prowadzenia dokumentacji (kronika, skoroszyt, książeczka, arkusik) jest w zasadzie dowolna. Nie dopuszcza się jednak prowadzenia głównej kroniki w formacie cyfrowym, na nośnikach komputerowych (CD-Rom, DVD-Rom, dyskietka, PEN-drive, itp.).

13. Kronikę, książeczkę, skoroszyt czy też arkusik spełniające wymogi do zdobycia poszczególnych, kolejnych stopni odznaki należy przedstawić do weryfikacji Referatowi Weryfikacyjnemu przy Komisji Krajoznawczej Oddziału im. ks. dr ppłk Władysława Łęgi, wraz z zestawieniem dotychczas zwiedzonych obiektów. Zestawienie to nie jest wymagane przy zdobywaniu odznaki w stopniu brązowym.

14. W przypadku weryfikacji korespondencyjnej konieczne jest załączenie koperty i znaczków zwrotnych.

15. Dowodem zdobycia odznaki jest pieczęć weryfikacyjna w kronice zdobywcy odznaki oraz dyplomie – legitymacja wystawiona przez weryfikat.

16. Weryfikacja odznaki jest bezpłatna. Przyznaną odznakę można nabywać odpłatnie w siedzibie Oddziału PTTK im. ks. dr ppłk Władysława Łęgi: 86-300 Grudziądz ul. Za Basenem 2.

17. Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Referatu Weryfikacyjnego przy Komisji Krajoznawczej Oddziału PTTK im. ks. dr ppłk Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Regulamin wprowadzony w życie Uchwałą Zarządu Oddziału PTTK im. ks. dr ppłk Władysława Łęgi nr 1/06/69 z dnia 19.01.2006 r., zaktualizowany Uchwałą nr 13/06/81.

Opracowanie Regulaminu: Tomasz Simiński-Stanny, Piotr Łukiewski.
Projekt graficzny odznaki: Henryk Pasik.

KANON

Kościoły grupy A

  1. Brodnica – kościół pw. św. Katarzyny, Fara;

  2. Chełmno – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Fara;

  3. Chełmno – kościół klasztorny pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty;

  4. Chełmża – konkatedra pw. Świętej Trójcy;

  5. Golub-Dobrzyń – kościół pw. św. Katarzyny;

  6. Grudziądz – kolegiata pw. św. Mikołaja, Sanktuarium MB Łaskawej;

  7. Nowe Miasto Lubawskie – kościół pw. św. Tomasza Apostoła (pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  8. Toruń – katedra (dawny kościół farny) pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty;

  9. Toruń – kościół pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Wincentego Frelichowskiego;

  10. Toruń – kościół pw. św. Jakuba Apostoła, Fara Nowomiejska.

Kościoły grupy B

  1. Bierzgłowo – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (gm. Łubianka, pow. toruński);

  2. Błędowo – kościół pw. św. Michała Archanioła (gm. Płużnica, pow. wąbrzeski);

  3. Bobrowo – kościół pw. św. Jakuba Apostoła (m. gminna, pow. brodnicki);

  4. Brudzawy – kościół pw. św. Andrzeja Apostoła (gm. Bobrowo, pow. brodnicki);

  5. Byszwałd – kościół pw. św. Andrzeja Apostoła (gm. Lubawa, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  6. Ciechocin – kościół pw. Marii Magdaleny (m. gminna, pow. golubski);

  7. Cielęta – kościół pw. św. Mikołaja (gm. Brodnica, pow. brodnicki);

  8. Chełmno – kościół pw. św. Jakuba i Mikołaja;

  9. Chełmno – kościół pw. św. Piotra i Pawła;

  10. Chełmno – kościół pw. św. Marcina;

  11. Chełmno – kościół pw. św. Ducha;

  12. Chełmno – kaplica „Na Bramce” w Bramie Grudziądzkiej;

  13. Chełmonie – kościół pw. św. Bartłomieja (gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubski);

  14. Chełmża – kościół pw. św. Mikołaja;

  15. Czarnowo – kościół pw. św. Marcina (gm. Zławieś Wielka, pow. toruński);

  16. Czarże – kościół pw. Narodzenia NMP (gm. Dąbrowa Chełmińska, pow. bydgoski);

  17. Dąbrówka Królewska – kościół pw. św. Jakuba (gm. Gruta, pow. grudziądzki);

  18. Dębowa Łąka – kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (m. gminna, pow. wąbrzeski);

  19. Dźwierzno – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (gm. Chełmża, pow. toruński);

  20. Gorczenica – kościół pw św. Krzyża (gm. i powiat Brodnica);

  21. Gostkowo – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (gm. Łysomice, pow. toruński);

  22. Grębocin – kościół pw. św. Barbary (gm. Lubicz, pow. toruński) – desakralizowany;

  23. Grodziczno – kościół pw. św. Piotra i Pawła (gm. Grodziczno, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie);

  24. Gronowo – kościół pw. św. Mikołaja (gm. Lubicz, pow. toruński);

  25. Grudziądz – kościół pw. św. Ducha;

  26. Gruta – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (m. gminna, pow. grudziądzki);

  27. Grzybno – kościół pw. św. Michała Archanioła (gm. Unisław, pow. chełmiński);

  28. Grzywna – kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (gm. Chełmża, pow. toruński);

  29. Gubiny – kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (gm. Rogóźno, pow. grudziądzki);

  30. Kaszczorek – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (dzielnica Torunia);

  31. Kazanice – kościół pw. św. Jakuba Apostoła (gm. Lubawa, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  32. Kijewo Królewskie – kościół pw. św. Wawrzyńca (m. gminna, pow. chełmiński);

  33. Kiełbasin – kościół pw. Narodzenia NMP (gm. Chełmża, pow. toruński);

  34. Kowalewo Pomorskie – kościół pw. św. Mikołaja (m. gminna, pow. golubsko-dobrzyński);

  35. Kruszyny – kościół pw. św. Mikołaja (gm. Bobrowo, pow. brodnicki);

  36. Kurkocin – kościół pw. św. Bartłomieja (gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski);

  37. Kurzętnik – kościół pw. św. Marii Magdaleny (m. gminna, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  38. Lembarg – kościół pw. św. Piotra i Pawła (gm. i pow. Jabłonowo Pomorskie);

  39. Linowo – kościół pw. św. Michała Archanioła (gm. Świecie n/Osą, pow. grudziądzki);

  40. Lipinki – kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (gm. Biskupiec, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie);

  41. Lisewo – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (m. gminna, pow. chełmiński);

  42. Lubawa – kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Anny (m. gminna, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  43. Lubawa – kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła (m. gminna, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  44. Lubicz Dolny – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i męczennika (gm. Lubicz, pow. toruński;

  45. Łobdowo – kościół pw. św. Małgorzaty (gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski);

  46. Łasin – kościół pw. św. Katarzyny (m. gminna, pow. grudziądzki);

  47. Łąkorz – kościół pw. św. Mikołaja (gm. Biskupiec, pow. nowomiejski);

  48. Łopatki – kościół pw. św. Marii Magdaleny (gm. Książki, pow. wąbrzeski);

  49. Mokre – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (gm. Grudziądz, pow. grudziądzki);

  50. Nawra – kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz NMP Wspomożycielki Wiernych (gm. Chełmża, pow. toruński);

  51. Niedźwiedź – kościół pw. św. Jerzego (gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski);

  52. Nowa Wieś Królewska – kościół pw. św. Jana Chrzciciela (gm. Płużnica, pow. wąbrzeski);

  53. Okonin – kościół pw. św. Kosmy i Damiana (gm. Gruta, pow. grudziądzki);

  54. Orzechowo – kościół pw. św. Marii Magdaleny (gm. i pow. wąbrzeski);

  55. Osieczek – kościół pw. św. Katarzyny (gm. książki, pow. wąbrzeski);

  56. Ostromecko – kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława Biskupa, Jana Chrzciciela (gm. Dąbrowa Chełmińska, pow. bydgoski);

  57. Ostrowite – kościół pw. św. Jakuba (gm. Biskupiec, pow. nowomiejski);

  58. Ostrowite k/Kowalewa – kościół pw. św. Marii Magdaleny (gm. i pow. golubsko-dobrzyński);

  59. Papowo Biskupie – kościół pw. św. Mikołaja (m. gminna, pow. chełmiński);

  60. Papowo Toruńskie – kościół pw. św. Mikołaja (gm. Łysomice, pow. toruński);

  61. Pluskowęsy – kościół pw. św. Jana Chrzciciela (gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubski);

  62. Płonne – kościół pw, św. Jakuba (gm. Radomin, pow. golubski);

  63. Płowęż – kościół pw. św. Małgorzaty (gm. Jabłonowo Pomorskie, pow. jabłonowski);

  64. Płużnica – kościół pw. św. Małgorzaty (m. gminna, pow. wąbrzeski);

  65. Prątnica – kościół pw. św. Katarzyny (gm. Lubawa, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  66. Przeczno – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (gm. Łubianka, pow. toruński);

  67. Radziki Duże – kościół pw. św. Katarzyny (gm. Wąpielsk, pow. rypiński);

  68. Radzyń Chełmiński – kościół pw. św. Anny (m. gminna, pow. grudziądzki);

  69. Radzyń Chełmiński – kaplica pw. św. Jerzego (m. gminna, pow. grudziądzki);

  70. Rogowo – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (gm. Lubicz, pow. toruński);

  71. Rogóźno – kościół pw. św. Wojciecha (miejscowość gminna, pow. grudziądzki);

  72. Ryńsk – kościół pw. św. Wawrzyńca (gm. Wąbrzeźno, pow. wąbrzeski);

  73. Sampława – kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła (gm. Lubawa, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie);

  74. Sarnowo – kościół pw. św. Marcina Biskupa z Tours (gm. Stolno, pow. chełmiński);

  75. Skarlin – kościół pw. Św. Bartłomieja (gm. i pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie);

  76. Szczepanki – kościół pw. św. Wawrzyńca (gm. Łasin, pow. grudziądzki);

  77. Szczuka – kościół pw. św. Marcina i Sebastiana (gm. i pow. brodnicki);

  78. Srebrniki – kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej (gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubski);

  79. Świerczynki – kościół pw. św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty (gm. i pow. toruński);

  80. Trzebcz Szlachecki – kościół pw. Wniebowzięcia NMP (gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński);

  81. Unisław – kościół pw. św. Bartłomieja (m. gminna, pow. chełmiński);

  82. Wabcz – kościół pw. św. Bartłomieja (gm. Stolno, pow. chełmiński);

  83. Wąbrzeźno – kościół pw. św. Apostołów Tadeusza i Judy (m. gminna i powiatowa);

  84. Wielka Łąka – kościół pw. św. Katarzyny i Małgorzaty (gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubski);

  85. Wielkie Czyste – kościół pw. św. Katarzyny (gm. Stolno, pow. chełmiński);

  86. Wielkie Radowiska – kościół pw. Św. Jakuba Apostoła (gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski);

  87. Wielki Wełcz – kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela (gm. i pow. grudziądzki);

  88. Wrocki – kościół pw. św. Marcina (gm. i pow. golubski);

  89. Zieleń – kościół pw. św. Piotra i Pawła (gm. i pow. Wąbrzeźno);

  90. Żmijewo – kościół pw. Św. Jakuba Apostoła (gm. Brodnica pow. brodnicki).


Pobierz Regulamin Odznaki MS Word lub PDF


Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi
w Grudziądzu
ul. gen. Józefa Hallera 32, 86-300 Grudziądz
tel. (+48) 691951010
http://www.grudziadz.pttk.pl
e-mail: pttkgrudziadz@gmail.com