Załącznik
do Regulaminu Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK
„Twierdza Skorogoszcz”

Mimo, że twierdza nie została ukończona i po niej nie ma żadnych pozostałości, warto poznać jej położenie oraz kilka informacji na jej temat.

W 1741 r. zdecydowano o usytuowaniu twierdzy przy ujściu Nysy Kłodzkiej do Odry. Generał pruski von Schwerin naocznie zbadał okolice i był zdania, że zbudowanie twierdzy przyniesie same korzyści – kontrola okolicy po oby stronach rzeki i zabezpieczenie żeglugi na Odrze. Miałaby być tam także przetrzymywana broń dla rekrutów. W miejscu tym można było rozbudowywać twierdzę we wszystkie strony.

Twierdza miała mieć umocnienia z drewna i palisady, które dawały większy opór w razie bombardowania, niż mury z cegły.

Plany się co do budowy zmieniały się, ale w końcu w 1743 r. przystąpiono do realizacji. Rozpoczęto roboty ziemne przy budowie fortu po prawej stronie Nysy Kłodzkiej. Na całość miały składać się trzy forty: dwa na lewym i prawym brzegu Nysy Kłodzkiej i trzeci największy na prawym brzegu Odry, na północ od Kolonii Popielowskiej.

W twierdzy tej wykorzystano, podobnie jak w forcie Owcza Góra w Kłodzku, tzw. narys moguncko-wurzburski, pośredni między formą bastionu i kleszcza. Charakteryzował się on cofniętymi barkami bastionów, równoległymi lub prawie równoległymi do czół. Najmocniejszy fort miał być gotowy w 1744 r., dwa pozostałe w 1745 r. Gdy w 1744 r. rozpoczęły się na nowo walki pomiędzy Austrią i Prusami na terytorium Górnego Śląska, musiano wtedy przerwać prace przy budowie skorogoskiej twierdzy, pomimo tego, że pierwszy fort był prawie ukończony. Po podpisaniu pokoju w 1745 r. ostatecznie zrezygnowano z planów fortyfikacyjnych.

Rozbudowa fortyfikacji pod Skorogoszczą mogła się przyczynić jednak do dynamicznego rozwoju tego miasteczka. Dziś w terenie bardzo trudno bowiem dopatrzeć się jakichkolwiek śladów po tych umocnieniach.

Do przyznania odznaki należy zwiedzić, następujące obiekty w miejscowości Skorogoszcz: kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła, wieżę ciśnień, budynek przedszkola, budynek Domu Dziecka, most nad Nysą Kłodzką, kamień – pomnik 777-lecia Skorogoszczy, pozostałości zespołu pałacowego w parku.


Pobierz załącznik do Regulaminu Odznaki MS Word lub PDF