Załącznik
do Regulaminu Odznaki Krajoznawczej PTTK
„Śladami Jakuba Wędrowycza”

Wojsławice:

  1. Dom Ekonoma, ul. Uchańska – budynek pofolwarczny z ok. 1840 r., mieszkanie oficjalistów majątku Polityłów. W okresie PRL i w pierwszych latach po upadku komunizmu mieścił się tu posterunek Milicji Obywatelskiej, następnie Policji. W opowiadaniach o Jakubie rezydują tu dwaj niezniszczalni gliniarze-milicjanci później policjanci – Birski i Rowecki. W piwnicy pod posterunkiem znajdował się areszt wspominany m.in. w tekstach „Psikus” i „Trucizna”. OP8FRM.

  2. Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki – miejsce, w którym od wielu lat w lipcu, odbywają się „Dni Jakuba Wędrowycza”. OP868Y.

  3. Ruiny oranżerii, ul. Szkolna (po drugiej stronie parkingu i boisk szkolnych) – w tych ruinach Jakub walczył z przybyłym ze wschodu magiem; opowieść „Czarownik Iwan”. OP8FRN.

  4. Pomnik Tadeusza Kościuszki – cokół pomnika wykorzystany wtórnie, pierwotnie był to pomnik ku czci cara Aleksandra II. Z tyłu pomnika są mało czytelne, zatarte betonem napisy wykonane cyrylicą. W opowiadaniu „Hochsztapler”, pomnik posłużył Jakubowi do przeniesienia się w przeszłość. OP7C5F.

  5. Synagoga – siedziba muzeum gminnego, dawniej biblioteka – w tym budynku akcja powieści „Goście” i „Psikus”. OP76E6.

  6. Dawny budynek Urzędu Gminy, obok synagogi – w tym budynku rozgrywa się część akcji opowiadania „Wybory”. OP8FRP.

  7. Staw przy ul. Uchańskiej – w jego okolicy rozgrywa się akcja opowiadania „Na rybki”. OOP8FRQ.

  8. Łąki (na południe od osady, pomiędzy Zamczyskiem, a ul. Grabowiecką) – tu Jakub starł się z duchem hrabiego (modyfikacja lokalnej legendy, wedle której na grobli przez łąki pojawia się duch człowieka w cylindrze i z laską, bezlitośnie bijący nią pijaków). Akcja tej opowieści zawarta jest w opowiadaniu „Hrabia” oraz w komiksie „Dobić dziada”. OP8F25.

  9. Parking przed rauszem (od strony zachodniej). W okresie PRL i pierwszych dekadach III RP znajdował się tu ciąg handlowy, a w pomieszczeniach na jego północnym krańcu – knajpa, która służyła za pierwowzór knajpy, w której rozpoczyna się akcja wielu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu. OP8FRR.

  10. Ulica Grabowiecka – gdzieś, przy niej znajdował się dom Semona Korczaszki. Ukrytym w stodole sterowcem bohaterowie odlecieli stąd do Egiptu; powieść „Pole trzcin”. OP76E8.

  11. Plac targowy – położony w północno-zachodniej części placu sklep z narzędziami rolniczymi „wystąpił” w opowiadaniu „Hiena”. Na placu miała miejsce m.in. akcja opowiadania „Kura’. OP8FRS.

  12. Krzyżówki, ul. Grabowiecka 1, hurtownia materiałów budowlanych – miejsce, w którym było gospodarstwo rodziny Pilipiuków, które posłużyło za pierwowzór gospodarstwa rodziny Paczenków – bohaterów powieści „Norweski dziennik”. Z tamtych czasów pozostała tylko stodoła. Bardzo nerwowy i nieprzyjemny gospodarz. OP8FRW.

  13. Biała Góra, wjazd do Wojsławic od strony Chełma – tu bohater opowiadań p. Pilipiuka, miał plantację malin; akcja opowieści „Weźmiesz czarno kur…”. OP8FS0.

  14. Cmentarz parafialny, ul. Chełmska – miejsce „pracy” Jakuba Wędrowycza, który rozkopywał tu groby w poszukiwaniu wampirów. To tu rozgrywa się początek pierwszego opowiadania o Jakubie – „Hiena”. Cmentarz występuje też w innych opowiadaniach m.in. w tekście „Duch”. OP7A7D.

  15. Pomnik Jakuba Wędrowycza, ul. Krasnystawska 81 – trzymetrowej wysokości rzeźba drewniana, wzniesiona dzięki fanom prozy Andrzeja Pilipiuka. OP775C.

  16. Wąwóz „Szubienica” (za kapliczką św. Michała Archanioła, po lewej stronie w kierunku Krasnegostawu) – „złe miejsce” występujące w opowiadaniu o Jakubie m.in. w „Głowicy”. Po przeciwnej stronie drogi stała kiedyś cegielnia, której akcja została opisana w opowiadaniu „Czortek”. OP8FS1.

  17. Zarowie (obok przysiółka Zarowie), cmentarz z I wojny światowej – w tym miejscu Jakub wpadł w pułapkę i omal nie został zamordowany przez wampiry; opowiadanie „Czarownik Iwanow”. OP8F26.

Okolice Wojsławic:

  1. Uchanie – pozostałości pałacu – w jego murach Jakub z przyjaciółmi urządzili „Hotel pod Łupieżcą”. OP8FRX.

  2. Uchanie – opuszczone gospodarstwo u podnóża góry zamkowej (od strony północnej) – tu miał mieszkać czarownik Karwowski. Obecnie lecznicza zwierząt. OP8FRZ.

  3. Stary Majdan – letni dom śp. p. Barbary Tałandy-Goczałkowskiej – to gospodarstwo posłużyło za pierwowzór gospodarstwa Jakuba Wędrowycza. Poza domem są tu pozostałości piwnicy, w której Jakub, miał pędzić bimber. Toczy się tu również akcja licznych scen z licznych opowiadań o Jakubie oraz fragment trzeciego tomu cyklu opowieści „Norweski dziennik”. OP8FS2.

Nieco dalej od Wojsławic:

  1. Chełm, Kino „Zorza” – tu Jakub i Semen wysłuchali wykładu o homeopatii; opowiadanie „Trucizna”. OP806Q.

  2. Chełm, muzeum – w magazynie przechowywane jest magiczne lustro Jakuba służące m.in. do skoków w czasie. OP7926.

  3. Chełm, cmentarz prawosławny, górka katedralna – na terenie cmentarza toczy się fabuła fragmentu powieści „Czarownik Iwanow” i trzeci tom „Norweskiego Dziennika”. OP8FTA.

  4. Chełm, zabytkowa kopalnia kredy – w niej rozgrywa się fragment powieści „Czarownik Iwanow”. OP506D.

  5. Chełm, ul. Lwowska – wykopaliska archeologiczne; akcja opowieści „Znalezisko”. OP806T.

  6. Lublin, Stare Miasto – akcja opowiadania „Cyrograf”. OP7D6D.

  7. Lublin – akcja opowiadania „Wesoły szpital”. OP7D8D.

  8. Sielec – to w tym miejscu ma akcję opowiadanie „Garnek złota”. OP84QP, OP767C, OP7890, OP769C.

  9. Krasnystaw, łąki nad rzekami między Wieprzem a Żółkiewką – tu Jakub rozpoczął nieudany spływ do Warszawy; opowiadanie „Bestia”. OP8F0N.

  10. Królewski Kąt, w zakolu rzeki Bug, okolice Hrubieszowa, rezerwat przyrody „Królewski Kąt” – opowiadanie „Bimbrociąg”. OP8EEP.

  11. Tatry – opowiadanie „Jakub na tropach Yeti”. OP82FU.


Pobierz załączniki do Regulaminu Odznaki MS Word lub PDF