KOP - popularna KOP - brązowa KOP - srebrna KOP - złota KOP - duża srebrna KOP - duża złota Wielka Kolarska Odznaka Pielgrzymia Chrześcijański Pielgrzym Świata



§ 1

Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK w porozumieniu z podkomisją Episkopatu Polski ds. Kultury Zdrowotnej i Sportu ustala Kolarską Odznakę Pielgrzymią. Celem odznaki jest popularyzacja obiektów kultu religii chrześcijańskich na ziemiach polskich, a także poza granicami Polski.

§ 2

Zdobywanie odznaki wymaga, aby podczas kolarskich wędrówek krajoznawczych poznawać obiekty kultu chrześcijańskiego, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.

§ 3

KOP ma 8 stopni. Poszczególne stopnie należy zdobywać kolejno. Warunki zdobycia poszczególnych stopni odznaki są następujące:

Stopień odznaki

Obiekty
obowiązkowe

Obiekty
dowolne

Razem

Popularny

25

25

Brązowy

5

45

50

Srebrny

15

135

150

Złoty

25

175

200

Duży srebrny

25

225

250

Duży złoty

25

275

300

Wielka KOP

27
(w tym 2 spoza Polski)

373

400

Chrześcijański
Pielgrzym Świata

28
(w tym 3 spoza Polski)

522

550

Razem:

150

1775

1925

§ 4

Poznane obiekty opisuje się w książeczce wycieczek kolarskich lub książeczce KOP. Obowiązuje potwierdzenie pieczęcią obiektu (kościoła lub klasztoru). Dopuszcza się też dowolne prowadzenie kronik jak też potwierdzeń fotograficznych, które świadczą o bytności w danym miejscu. Inne potwierdzenia można stosować dopiero w przypadku niemożliwości uzyskania pieczęci kościelnej (należy opisać i musi być pieczęć z danej miejscowości). Potwierdzeniem może też być zdjęcie turysty na tle świątyni.

§ 5

Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę pod opieką dorosłych.

§ 6

Weryfikacji potwierdzeń i przyznania odznaki dokonują kluby i oddziały upoważnione przez KTKol. ZG PTTK – okręgowe referaty weryfikacyjne.

§ 7

Uczestnicy biorą udział w zdobywaniu odznaki na własną odpowiedzialność.

§ 8

W kwestiach spornych ostateczna interpretacja regulaminu należy do KTKol. ZG PTTK. Jak też dodatkowe prawo do nadania odznaki z pominięciem niektórych wymogów regulaminu, jak nadanie honorowe lub losowe, na wniosek Kardynalnego Referatu Weryfikacyjnego KOP.

§ 9

Potwierdzenia Przodowników Turystyki Kolarskiej nie będą honorowane.

§ 10

Nie weryfikuje się kapliczek i krzyży przydrożnych.

§ 11

1.   Uznawane będą natomiast obiekty typu: kaplice cmentarne (jeżeli podane będzie pod jakim są wezwaniem), kościoły chrześcijańskie nieczynne z powodu braku wiernych lub zmiany ich przeznaczenia np. na magazyn, skład zboża, muzeum lub pozostawione jako trwała ruina).

2.   Jeżeli w zespole sakralnym są dwa lub więcej kościoły lub kaplice (np. Jasna Góra – Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej; Bazylika; Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu itp.) zalicza się je jako samodzielne obiekty.

§ 12

Przy każdym obiekcie należy podać pełną jego nazwę, datę, pełny adres i województwo, w którym obiekt się znajduje.

§ 13

Obiekty obowiązkowe należy podkreślić na czerwono.

§ 14

Każdy obiekt może być zliczony tylko raz.

§ 15

Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1991 r. i od tego czasu rozpoczyna się zdobywanie punktów na odznakę. Poprawiony 15 lutego 1994 r. i zatwierdzony przez KTKol. ZG PTTK. Znowelizowano 21 stycznia 2006 r. na posiedzeniu wyjazdowym KTKol. ZG PTTK w Cieszynie i uszczegółowiono 17 maja 2008 r. na wyjazdowym posiedzeniu KTKol ZG PTTK w Wieżycy.

Załącznik do regulaminu KOP
SAKRALNE OBIEKTY OBOWIĄZKOWE

Województwo dolnośląskie

  1. Bardo – kościół Nawiedzenia NMP oo. Redemptorystów

  2. Grodowiec (d. Wysoka Cerkiew) – kościół św. Jana Chrzciciela

  3. Henryków – klasztor oo. Cystersów

  4. Jelenia Góra – kościół Adwentystów Dnia Siódmego

  5. Jelenia Góra – kościół Św. Krzyża, tzw. „Kościół Łaski” (protestancki)

  6. Jerzmanki – kościół św. Franciszka z Asyżu

  7. Karpacz – Kościół Górski Naszego Zbawiciela, tzw. „Świątynia Wang” (ewangelicko-augsburski)

  8. Krzeszów – bazylika Wniebowzięcia NMP oo. Cystersów

  9. Kudowa-Zdrój – kościół Świętej Trójcy (ewangelicko-reformowany) w Pstrążnej

  10. Legnica – katedra św. Apostołów Piotra i Pawła

  11. Legnica – kościół św. Jana Chrzciciela

  12. Lubiąż – kościół św. Jana Ewangelisty i klasztor pocysterski

  13. Międzygórze – sanktuarium MB Śnieżnej na Górze Iglicznej

  14. Raciborowice – kościół św. Michała Archanioła

  15. Stronie – kościół rotunda Narodzenia NMP

  16. Świdnica – ewangelicko-augsburski kościół Pokoju

  17. Świdnica – katedra św. Stanisława BM i św. Wacława Męczennika

  18. Świerzawa – kościół św. Jana Chrzciciela

  19. Trzebnica – kościół NMP i św. Bartłomieja

  20. Wambierzyce – bazylika Nawiedzenia NMP kk. Jezuitów

  21. Wrocław – archikatedra św. Jana Chrzciciela

  22. Wrocław – kościół garnizonowy św. Elżbiety

  23. Wrocław – kościół św. Maksymiliana Kolbe

  24. Wrocław – kościół św. Wincentego

Województwo kujawsko-pomorskie

  1. Bydgoszcz – katedra św. Marcina i św. Mikołaja

  2. Kruszwica – bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła

  3. Obory – kościół Nawiedzenia MB oo. Karmelitów

  4. Rywałd Królewski – kościół św. Sebastiana oo. Kapucynów

  5. Skępe – kościół Zwiastowania NMP

  6. Strzelno – bazylika Św. Trójcy i Rotunda św. Prokopa

  7. Toruń – bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

  8. Wąbrzeźno – kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

  9. Włocławek – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Województwo lubelskie

  1. Chełm – Polski Kościół Chrześcijan Baptystów

  2. Chodel – kościół św. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP

  3. Jabłeczna – klasztor męski (prawosławny) św. Onufrego

  4. Janów Lubelski – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej

  5. Kodeń – bazylika św. Anny i klasztor

  6. Leśna Podlaska – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Nawiedzenia NMP

  7. Lublin – bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

  8. Lublin – kościół Świętej Rodziny

  9. Piotrawin n/Wisłą – kościół św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława

  10. Pratulin – sanktuarium Męczenników Podlaskich

  11. Radecznica – kościół św. Antoniego Padewskiego oo. Bernardynów

  12. Tomaszów Lubelski – cerkiew św. Mikołaja

  13. Wąwolnica – kościół św. Wojciecha BM

  14. Włodawa – cerkiew Narodzenia NMP

  15. Wola Gułowska – kościół Nawiedzenia NMP oo. Karmelitów

  16. Zamość – katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła

  17. Zamość – kościół Matki Bożej Królowej Polski

Województwo lubuskie

  1. Gorzów Wielkopolski – katedra Wniebowzięcia NMP

  2. Gorzów Wielkopolski – kościół Pierwszych Męczenników Polski

  3. Gościkowo (Paradyż) – kościół Wniebowzięcia NMP i św. Marcina

  4. Rokitno Wielkopolskie – kościół MB Królowej Polski

  5. Wschowa – kościół św. Józefa Oblubieńca oo. Franciszkanów

  6. Zielona Góra – konkaterda św. Jadwigi Śląskiej

  7. Zielona Góra – kościół Jezusowy (ewangelicko-augsburski)

Województwo łódzkie

  1. Gidle – kościół Wniebowzięcia NMP oo. Dominikanów

  2. Łowicz – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

  3. Łódź – bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki

  4. Paradyż [d. Wielka Wola] – kościół Przemienienia Pańskiego

  5. Rawa Mazowiecka – kościół św. Ducha (ewangelicko-augsburski)

  6. Strońsko – kościół św. Urszuli

  7. Studzianna – bazylika św. Filipa Nerri i św. Jana Chrzciciela kk. Filipinów

  8. Sulejów Podklasztorze – kościół NMP i św. Tomasza oo. Cystersów

  9. Tum – archikolegiata NMP i św. Aleksego

  10. Wieluń – bazylika kolegiacka Bożego Ciała i Nawiedzenia NMP

Województwo małopolskie

  1. Blechnarka – cerkiew św. Kosmy i Damiana

  2. Bodaki – cerkiew św. Dymitra

  3. Ciężkowice – kościół św. Andrzeja

  4. Czerna – klasztor oo. Karmelitów Bosych

  5. Hańczowa – cerkiew Opieki Matki Boskiej

  6. Jaszczórówka – kaplica ss. Urszulanek

  7. Kalwaria Zebrzydowska – klasztor oo. Benedyktynów

  8. Kraków – bazylika Wniebowzięcia NMP Królowej Polski (Kościół Mariacki)

  9. Kraków – bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława

  10. Kraków – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oo. Benedyktynów w Tyńcu

  11. Kraków – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

  12. Kraków-Bielany – klasztor oo. Kamedułów

  13. Kraków-Nowa Huta – bazylika Św. Krzyża w Mogile

  14. Lipnica Murowana – kościół św. Andrzeja Apostoła

  15. Ludźmierz – sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

  16. Maruszyna – kościół Przemienienia Pańskiego

  17. Odporyszów – kościół Oczyszczenia NMP

  18. Płoki – kościół Narodzenia NMP

  19. Skawina Ogrody – kościół Miłosierdzia Bożego

  20. Staniątki – kościół św. Wojciecha ss. Benedyktynek

  21. Stary Sącz – kościół Trójcy Przenajświętszej i św. Klary ss. Klarysek

  22. Tarnów – bazylika katedralna Narodzenia NMP

  23. Wadowice – bazylika Ofiarowania NMP

  24. Wadowice – kościół św. Piotra Apostoła

  25. Zakopane – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Województwo mazowieckie

  1. Błotnica Stara – kościół Narodzenia NMP

  2. Felicjanów – klasztor ss. Mariawitek

  3. Góra Kalwaria – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

  4. Lewiczyn – kościół św. Wojciecha

  5. Niepokalanów – bazylika NMP Niepokalanej oo. Franciszkanów

  6. Opactwo Sieciechów – kościół Wniebowzięcia MB i Dziesięciu Tysięcy Męczenników oo. Benedyktów

  7. Płock – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Zygmunta

  8. Płock – katedra i klasztor oo. Mariawitów

  9. Przasnysz – kościół św. Jakuba Apostoła i św. Anny oo. Pasjonistów

  10. Pułtusk – kościół Św. Krzyża

  11. Radom – katedra p.w. Opieki NMP

  12. Rostkowo – kościół św. Stanisława Kostki

  13. Siedlce – kościół katedralny Niepokalanego Poczęcia NMP

  14. Stary Szelków – kościół św. Rozalii

  15. Warszawa – bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela

  16. Warszawa – katedra polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski

  17. Warszawa – katedra św. Floriana na Pradze

  18. Warszawa – bazylika Świętego Krzyża kk. Misjonarzy

  19. Warszawa – kościół św. Stanisława Kostki

  20. Węgrów – kościół Wniebowzięcia NMP i św. Apostołów Piotra i Pawła

  21. Wysokie Koło – kościół Matki Bożej Królowej Różańca Świętego

  22. Zakroczym – kościół zakonny oo. Kapucynów

Województwo opolskie

  1. Dobrzeń Wielki – kościół św. Rocha

  2. Góra Świętej Anny – kościół św. Anny Samotrzeciej oo. Franciszkanów

  3. Jemielnica – kościół Wniebowzięcia NMP

  4. Kamień Śląski – sanktuarium św. Jacka

  5. Nysa – kościół św. Jakuba i św. Agnieszki

  6. Opole – katedra Św. Krzyża

  7. Pilszcz – kościół Wniebowzięcia NMP

Województwo podkarpackie

  1. Domaradz – kościół MB Nieustającej Pomocy

  2. Dukla – kościół bł. Jana z Dukli

  3. Hyżne – kościół Narodzenia NMP

  4. Jarosław – bazylika MB Bolesnej oo. Dominikanów

  5. Jasień – kościół Wniebowzięcia NMP

  6. Jodłowa – kościół św. Stanisława BM

  7. Kalwaria Pacławska – kościół Podwyższenia Krzyża św. oo. Franciszkanów

  8. Komańcza – cerkiew Opieki Matki Boskiej

  9. Krosno – kościół św. Piotra i Jana z Dukli

  10. Leżajsk – bazylika Św. Trójcy

  11. Lubaczów – konkatedra bł. Jakuba Strzemię

  12. Przemyśl – cerkiew Zaśnięcia NMP

  13. Przemyśl – bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela

  14. Rzeszów – katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa

  15. Stary Borek – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oo. Dominikanów

  16. Szczawne – cerkiew Zaśnięcia NMP

Województwo podlaskie

  1. Białystok – bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP

  2. Białystok – cerkiew katedralna św. Mikołaja Cudotwórcy

  3. Bielsk Podlaski – kościół Narodzenia NMP i św. Mikołaja BM

  4. Ciechanowiec – cerkiew Wniebowzięcia Pańskiego

  5. Drohiczyn – katedra Trójcy Przenajświętszej

  6. Drohiczyn – klasztor ss. Benedyktynek

  7. Grabarka – cerkiew Przemienienia Pańskiego

  8. Łomża – bazylika katedralna św. Michała Archanioła

  9. Niewodnica Kościelna – kościół św. Antoniego Padewskiego

  10. Puchły – cerkiew Opieki Matki Boskiej

  11. Sejny – bazylika Nawiedzenia NMP

  12. Studzieniczna – kaplica na wyspie przy kościele MB Szkaplerznej

Województwo pomorskie

  1. Gdańsk – bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP (Bazylika Mariacka)

  2. Gdańsk – kościół św. Brygidy

  3. Gdańsk-Oliwa – bazylika archikatedralna Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda

  4. Pelplin – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

  5. Słupsk – kościół św. Jacka

  6. Żarnowiec – kościół Zwiastowania Pańskiego ss. Benedyktynek

Województwo śląskie

  1. Bielsko-Biała – katedra św. Mikołaja

  2. Bielsko-Biała – Kościół Wolnych Chrześcijan

  3. Cieszyn – Kościół Jezusowy (ewangelicko-augsburski)

  4. Częstochowa – bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

  5. Częstochowa – Bazylika Jasnogórska Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia NMP oo. Paulinów

  6. Dąbrowa Górnicza – kościół św. Antoniego z Padwy

  7. Gliwice – katedra św. Apostołów Piotra i Pawła

  8. Katowice – archikatedra Chrystusa Króla

  9. Katowice Panewniki – bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP oo. Franciszkanów

  10. Lelów – kościół św. Marcina

  11. Piekary Śląskie – bazylika NMP i św. Bartłomieja Apostoła

  12. Pszów (Wodzisław Śląski) – bazylika Narodzenia NMP

  13. Rudy Wielkie – pocysterski zespół klasztorny

  14. Rybnik – bazylika św. Antoniego Padewskiego

  15. Rychwałd – kościół św. Mikołaja

  16. Skoczów – Wzgórze Kaplicówka z kaplicą św. Jana Sarkandra

  17. Sosnowiec – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

  18. Święta Anna [gm. Przyrów] – kościół św. Anny ss. Dominikanek

  19. Ustroń – kościół św. Jakuba (ewangelicko-augsburski)

  20. Żywiec – konkatedra Narodzenia NMP

Województwo świętokrzyskie

  1. Kielce – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

  2. Opatów – kolegiata św. Marcina

  3. Piotrkowice – kościół Zwiastowania Matki Boskiej

  4. Sandomierz – bazylika katedralna Narodzenia NMP

  5. Sulisławice – kościół Narodzenia NMP oo. Zmartwychwstańców

  6. Święty Krzyż – kościół św. Krzyża oo. Misjonarzy Oblatów

  7. Wąchock – kościół NMP i św. Floriana oo. Cystersów

Województwo warmińsko-mazurskie

  1. Dąbrówno – kościół Metodystów

  2. Elbląg – katedra św. Mikołaja

  3. Ełk – katedra św. Wojciecha BM

  4. Frombork – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła

  5. Gietrzwałd – sanktuarium Narodzenia NMP

  6. Kwidzyn – konkatedra św. Jana Ewangelisty

  7. Lubawa – kościół farny Nawiedzenia NMP i św. Anny

  8. Nowe Miasto Lubawskie – bazylika św. Tomasza Apostoła

  9. Olsztyn – bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

  10. Orneta – kościół św. Jana Chrzciciela

  11. Stoczek Warmiński – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

  12. Święta Lipka – bazylika Nawiedzenia NMP kk. Jezuitów

Województwo wielkopolskie

  1. Bieniszew – kościół Narodzenia NMP oo. Kamedułów

  2. Giecz – kościół NMP Wniebowziętej

  3. Gniezno – bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha

  4. Golina – kościół św. Andrzeja Apostoła

  5. Gostyń – Święta Góra – bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP kk. Filipinów

  6. Górka Klasztorna – kościół NMP Niepokalanie Poczętej

  7. Kalisz – katedra św. Mikołaja Biskupa

  8. Kalisz - sanktuarium św. Józefa – bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP

  9. Konin – kościół Świętego Ducha (ewangelicko-augsburski)

  10. Kościelec – kościół św. Wojciecha

  11. Kotłów – kościół polsko-katolicki Narodzenia NMP

  12. Ląd – kościół NMP i św. Mikołaja oo. Salezjanów

  13. Lubiń – klasztor oo. Benedyktynów

  14. Osieczna – kościół św. Trójcy oo. Franciszkanów

  15. Ostrów Lednicki – ruiny kościoła Marii Panny

  16. Ostrów Wielkopolski – konkatedra św. Stanisława BM

  17. Poznań – bazylika archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła

  18. Poznań – kościół św. Antoniego Padewskiego oo. Franciszkanów

  19. Skrzatusz – kościół Wniebowzięcia NMP

  20. Stary Licheń – bazylika MB Bolesnej Królowej Polski

  21. Trzemeszno – bazylika Wniebowzięcia NMP

  22. Żychlin – kościół ewangelicko-reformowany

Województwo zachodniopomorskie

  1. Banie – kościół św. Marii Magdaleny

  2. Brzesko – kościół Narodzenia NMP

  3. Bukowo Morskie – kościół polsko-katolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa

  4. Kamień Pomorski – konkatedra NMP, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna

  5. Kołobrzeg – bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP

  6. Koszalin – katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

  7. Mierzyn – kościół MB Bolesnej

  8. Moryń – kościół św. Ducha

  9. Stargard Szczeciński – kolegiata NMP Królowej Świata

  10. Szczecin – bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła

Świat

  1. Jerozolima (Izrael) – bazylika Grobu Świętego

  2. Rzym (Włochy) – bazylika św. Piotra

  3. Athos (Grecja) – zespół klasztorów prawosławnych

  4. Paryż (Francja) – katedra Notre Dame

  5. Kolonia (Niemcy) – archikatedra św. Piotra i NMP

  6. Wilno (Litwa) – Ostra Brama

  7. Moskwa (Rosja) – cerkiew Wasyla Błogosławionego

  8. Mont Saint Michel (Francja) – klasztor Benedyktyński

  9. Fatima (Portugalia) – bazylika Matki Boskiej Różańcowej

  10. Asyż (Włochy) – bazylika św. Franciszka

  11. Sankt Petersburg (Rosja) – sobór św. Izaaka Dalmatyńskiego

  12. Wiedeń (Austria) – katedra św. Szczepana Męczennika

  13. Cluny (Francja) – Opactwo Benedyktynów

  14. Praga (Czechy) – katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

  15. Wenecja (Włochy) – bazylika Santa Maria della Salute

Wykaz obiektów obowiązkowych, wg obecnych diecezji i aktualnego podziału administracyjnego kraju, opracował ks. kan. Jerzy Grochowski, kapelan oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach.


Pobierz Regulamin Odznaki MS Word lub PDF