Górzysty krajobraz Austrii znany jest na całym świecie. Ta mała, alpejska republika stała się prawdziwym królestwem nart.

Austria leży w południowej części Europy Środkowej. 63% powierzchni kraju zajmują Alpy. Od 1995 r. jest członkiem Unii Europejskiej, a od 1999 r. współtworzy Unię Gospodarczą i Walutową. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej stabilnych ekonomicznie krajów wspólnoty. Ma też wiele do zaoferowania turystom, m. in.: osiem całorocznych terenów narciarskich na lodowcach, 22 tysiące kilometrów tras zjazdowych, ponad 3.200 wyciągów i przeszło milion miejsc noclegowych. Tyrol, Tyrol Wschodni, Kraj Salzburski, Styria, Górna Austria czy Karyntia gwarantują najwyższą jakość usług. Zarówno jeśli chodzi o przygotowanie tras narciarskich, jak i dostosowanie ich do różnych poziomów umiejętności.

24% powierzchni kraju znajduje się pod ochroną. 6 regionów posiada status parku narodowego. Austriackie parki narodowe: Hohe Tauern, Neusiedler See/Seewinkel, Kalkalpen, Donau-Auen i Thayatal, zajmują w sumie około 2.300 km2 powierzchni kraju. Planuje się utworzenie kolejnych rezerwatów w styryjskiej dolinie rzeki Enn i w Tyrolu.

InnsbruckJednym z najpoważniejszych problemów alpejskich dolin jest nasilający się ruch na drogach. W ramach grupy „IG Sanfte Mobilität”; zrzeszone są miejscowości turystyczne, których celem jest wspieranie inicjatyw służących jego ograniczeniu. W tym celu tworzone są strefy, których obowiązuje zakaz jazdy samochodem, promuje się zbiorowe środki transportu, takie jak kolej czy autokary.

Jednym z ważnych ośrodków sportów zimowych jest stolica Tyrolu – Innsbruck – w latach 1964 i 1976 gospodarz zimowych igrzysk olimpijskich. Przepiękne krajobrazy i świetne warunki do uprawiania narciarstwa sprawiły, że miasto stało się znaczącym ośrodkiem turystycznym.

Innsbruck (na zdjęciu obok) leży w dolinie rzeki Inn, malowniczo rozpościerającej się pomiędzy północnym łańcuchem Alp (Karwendel) a górami Tuxer (Tuxer Vorberge) na południu. Otoczony rozległą siecią kolejek górskich i wyciągów, stanowi doskonałą bazę turystyczną, gwarantującą znakomite warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej, szczególnie w kierunku południowym i zachodnim.

Wiedeń - Pałac SchonbrunnAustria nie jest jednak rajem tylko dla pasjonatów zimowych sportów. Pasjonaci turystyki nie mogą pominąć stolicy kraju – Wiednia – z wspaniałymi cesarskimi pałacami (na zdjęciu po lewej – Pałac Schonbrunn), kilkoma najlepszymi muzeami Europy, przytulnymi kawiarniami pełnymi przepysznych ciastek i barokowych luster. Dodajmy do tego przenikającą wszystko muzykę oraz potężny, majestatyczny Dunaj (Donau), który mimo że płynie przez 2.850 km od Schwarzwaldu do Morza Czarnego, swą wieczną sławę zawdzięcza przede wszystkim Wiedniowi, a dzięki walcowi Johanna Straussa II („Nad pięknym modrym Dunajem”) na zawsze pozostanie „modrym”.

Wiedeń - Katedra św. SzczepanaPoczątki Wiednia sięgają rzymskiego obozu wojskowego z I w. n.e. (Vindobona), który zajmował miejsce dzisiejszego Innere Stadt (miasto wewnętrzne), obecnie stanowiącego pierwszą dzielnicę miasta. Wokół obozu rozwinęła się cywilna osada, która rozkwitła w III i IV w., kiedy to cesarz rzymski Probus założył na wzgórzach Wienerwaldu (Lasek Wiedeński) pierwsze winnice. Prawdziwy rozwój miasta wiąże się jednak z epoką monarchii austrowęgierskiej.

Wiedeń - stacja kolei Karlsplatz Wiedeń zajmuje powierzchnię ponad 400 km2 w dolinie Dunaju. Od strony północnej i zachodniej otaczają go wzgórza Wienerwaldu, a sama rzeka dzieli miasto na dwie nierówne części. Stare Miasto i prawie wszystkie zabytki znajdują się po południowej stronie, głównie w Innere Stadt, otoczonym Ringstrasse lub po prostu Ringiem (dosł. pierścień). Jest to szeroka, opasująca stare centrum ulica, wzdłuż której mieszczą się najważniejsze instytucje Wiednia. Symbolem miasta jest wznosząca się w samym sercu katedra św. Szczepana ze swą wysmuklą wieżą (na zdjęciu po prawej). Stoi ona na środku Stephansplatz, z którego na południe biegnie Kärntner Strasse, najważniejszy deptak Wiednia, prowadzący do Karlsplatz (na zdjęciu po lewej – stacja kolei Karlsplatz), głównego węzła komunikacyjnego w centrum miasta.